BOKEN GÅR FÖRHANDSBESTÄLLA!
LEVERANS CA 19 NOVEMBER.
349 kr
BOKEN GÅR FÖRHANDSBESTÄLLA!
LEVERANS CA 19 NOVEMBER.
Two Faces är Sanna Sjöswärds personliga skildring av unga kvinnors liv i Teheran mellan det privata och det offentliga, frihet och begränsningar, tradition och förändring. Under flera år har hon följt och fotograferat kvinnor i deras vardag: i hemmen, på fester och kaféer och ute i staden. Bilderna öppnar dörren till ett Iran som sällan syns i nyhetsrapporteringen och en värld av vänskap, kärlek, drömmar och en stark längtan efter att själva få forma sina liv.
För Sanna Sjöswärd är berättelsen också personlig. Hon föddes i Teheran och adopterades till Sverige som fyraåring. När hon som vuxen återvände till Iran blev mötet med kvinnorna också ett sätt att närma sig sitt eget ursprung och frågor om det liv hon själv kunde ha levt.
Two Faces rör sig mellan två verkligheter och den som kan visas och den som måste förbli dold. Det är en berättelse om kvinnorna Sjöswärd mött, men också om identitet och tillhörighet, om att lämna och att återvända.
Efterordet av Erik Ohlsson och intervjun med Sanna Sjöswärd har skrivits av Jakob Stenvall.
Svensk och engelsk text.
| Författare | Sanna Sjöswärd |
|---|---|
| Fotograf | Sanna Sjöswärd |
| Formgivare | Patric Leo |
| ISBN | 978-91-8996-730-4 |
| Antal sidor | 160 |
| Form | Inbunden |
| Utgivningsdatum | 2026-11-19 |